Katre Pilvinski
Öisesse vahetusse pole ettevõtjatel töötajat küll lihtne leida, kuid kõrgem tasu ahvatleb siiski.
„Inimeste leidmine on üldse viimastel aastatel raskeks muutunud, ja mitte ainult öistes vahetustes,” tõdes ETK juhatuse esimees Jaanus Vihand. „Kuid osa inimesi just soovibki öises vahetustes töötada. Mõnda motiveerib see, et ta saab päeval midagi muud teha, mõnda motiveerib kõrgem tasu,” tunnistas ta.
Lisaks seaduses ette nähtud 1,25-kordsele tasule maksavad palju ettevõtted öisel ajal töötamise eest ka boonust.
„Kui võrrelda kõigi teiste Eesti Posti ametipositsioonidega, on muidugi öötööliste leidmine paras väljakutse, kuid meie kogemuse kohaselt ei ole öisesse vahetusse töötaja leidmine keerulisem, kui leida hommikuti töötavat kirjakandjat,” nentis Eesti Posti personaliosakonna juhataja Mari Sarjas. Ta lisas, et sellisel ametikohal töötavate inimeste voolavus on muidugi suurem kui näiteks spetsialistide või juhtide puhul. „Tublide töötajate leidmine on muutunud üha keerulisemaks, eriti viimasel paaril aastal, mil tööpuuduse asemel kummitab tööjõupuudus, ning eriti liht- ja oskustööliste puhul. Kontoritöötajatega sellist põuda ei taju,” tõdes ka Saku Õlletehase personalijuht Ave Kala. Õlletehasesse otsitakse vahetustega, sh öövahetustega tööle tootmisoperaatoreid, pakendajaid, tõstukijuhte ja komplekteerijaid „Küll aga on vahetustega töötajate puhul tööjõu voolavus oluliselt suurem kui tavaajaga töötajate puhul. Öövahetus on kindlasti füüsiliselt kurnav, mõnevõrra suurem töötasu seda veidi kompenseerib, aga ega see öist ärkvelolekut lihtsamaks tee.”
Naiste osakaal on kasvanud
Statistikaameti rahvastiku- ja sotsiaalstatistika osakonna vanemanalüütik Yngve Rosenblad selgitas, et tööhõive struktuur on viimase nelja aastaga omajagu muutunud ja töötajate arv teeninduses suurenenud. „Teeninduses on päris palju töötamist umbes õhtul kella 12 paiku, näiteks hotellides ja toitlustusasutustes. Viimastel aastatel on tööle läinud suur noorte põlvkond ja seal on suur osa noori naisi, kes töötavad toitlustuses,” põhjendas ta õhtuti ja öösiti töötavate naiste hulga suurenemist. Õhtul ja öösel töötavaid inimesi on üha rohkem ka paindliku tööaja tõttu. „Kontoritöötajate puhul on suund sinnapoole, et tööaeg on järjest vabam ja sageli tehakse õhtul ja öösel kodust tööd. Seda võimaldab tehnoloogia areng ja selliste töötajate hulgas võib mõnevõrra rohkem naisi olla,” selgitas Rosenblad.
Liikumine tööstusest teenindusse
Kümne aasta jooksul on toimunud majanduse struktuuris üldine muutus ja klassikalist mitme vahetusega tööstust on vähemaks jäänud. „Tööstuses on hõive üldse vähenenud ja seal on ka tööd ümber korraldatud, kuid samal ajal suurenevad li- sandväärtus ja toodangumaht,” rääkis Rosenblad. Varem rakendas tekstiilitööstus palju inimesi, kuid nüüd kasutatakse seal rohkem kõrgtehnoloogilist tööstust. „Töökohad, kus tehakse öösiti tööd, on liikunud tööstusest teeninduse poole.”