Agnes Ojala
Ministeerium koostab Euroopa Sotsiaalfondi raha kasutamiseks uut programmi.
Kõikidel ei ole kindlasti koolitust vaja. Vajadus selgub vestluses tööturuameti konsultandiga ja kui ühele nõule ei jõuta, suunatakse töötu karjäärinõustamisele, tutvustas ameti pressiesindaja Erko Vanatalu süsteemi, tunnistades, et kohe amet töötule koolitust pakkuma ei hakka, nii et oma initsiatiiv tuleb kasuks. Päris nii siiski ei saa, et inimene tuleb meile ja ütleb: palun mulle see ja see koolitus, lisas ta.
Vanatalu sõnul kestab koolitusvajaduste väljaselgitamine olenevalt kohast väga erinevalt Tallinnas võib selleks kuluda paar kuud, Lääne-Virumaal ja Hiiumaal mõni päev. Ka tuleb sobivat koolitust oodata, sest kursused tellitakse hankega.
Mullu käis tööturuameti koolitustel 5451 inimest. Enim läbiti tööotsingukoolitusi, kus õpitakse tööjõuturule naasmiseks vajalikke oskusi. Rohkelt osaleti ka juuksuritele ja teistele oskustöölistele mõeldud koolitustel ligi 4000 korral.
Tööturuameti juhataja Tiina Ormisson usub, et koolitused on suunatud õigesti. Koolitame palju keevitajaid, sest neile on ka enim tööpakkumisi, tõi ta näite.
Nii jätkata pole mõistlik
Ormissoni sõnul on praegu keeruline otsustada, keda ja kui palju koolitada. Teeme koostööd majandusministeeriumiga, kes hakkab ettevõtteid ekspordil abistama. Kui selgub, et kellegi on vaja sada inimest, keda saab kolme-nelja kuuga välja õpetada, siis peame sellest teadma.
Siiski tunnistas Ormisson, et senisel moel jätkata ei ole mõistlik ja tööturuamet võiks töötuid riikliku tellimuse alusel suunata kutseõppeasutustesse. Selleks tuleks esmalt seadust muuta.
Sotsiaalministeeriumi tööala asekantsler Egle Käärats sõnas, et olukord hakkab muutuma. Tööturukoolitusi rahastatakse valdavalt Euroopa Sotsiaalfondist ja uue programmi koostamine on just käsil, märkis ta. Seni korraldatud koolituste kohta ütles Käärats, et riik on headel aegadel läinud kergema vastupanu teed, pakkudes enamasti vaid lihtsamaid koolitusi.
Selgitamaks, milliste oskustega inimesi on tööturul vaja, kohtub sotsiaalministeerium sel nädalal ministeeriumide, tööandjate ja ametiühingute esindajatega.
Tasuta koolitusi pakuvad teisedki
Kui üldjuhul saavad töötud tasuta koolitust tööturuameti vahendusel, leidub ka teisi maksuta kursusi. Näiteks korraldab BCS Koolitus koostöös Microsofti ja Eesti kaubandus-tööstuskojaga kursuse tarkvaraarendajatele.
Kõrgema taseme õpet on viimasel ajal olnud varasemast rohkem vaja, lausus BCS Koolituse juhataja Urve Mets. Peame praegu tegema valiku, koolituse 20 kohale on 80 soovijat.
Alates 2004. aastast on BCS Koolitus korraldanud õpet ka tööturuameti tellimusel ja Metsa hinnangul on väga olulised isegi lihtsamad kursused, kus inimesi toetatakse tööturule naasmisel ja õpetatakse elementaarseid arvutioskusi.
Eelmisel aastal kulus tööturuametil koolitustele 51,2 miljonit, käesoleva aasta eelarves on selleks 82,7 miljonit krooni.