Helve Toomla
jurist
Minu töölepingus on kirjas osaline tööaeg ja tunnipalk. Õpin töö kõrvalt ja olen sunnitud aastas võtma kuus nädalat palgata puhkust. Kas on õige arvestada palgata puhkusel oldud aega keskmise palga arvutamisel? Nii tuleb mu keskmine palk ja seega ka korralise puhkuse tasu väiksem.
Ei ole õige. Nii puhkusetasu kui ka keskmise palga arvutamise korra kohaselt vähendatakse arvutusperioodi päevade arvu nende päevade võrra, mil töö- või teenistussuhe oli peatunud ning mille eest töötajale palka ei arvestatud. Palgata puhkuse aeg tuleb keskmise palga ja puhkuse päevatasu arvutamisel välja jätta. Palgata puhkus keskmist palka ega puhkusetasu ei vähenda.
Kas inimesel, kellele on määratud töövõimetuspension (60%), on õigus võtta puhkus välja temale sobival ajal ja kõik ühes osas (35 kalendripäeva)? Või peab arvestama tööandja soove?
Töövõimetuspensionäril on õigus saada puhkust oma valitud ajal ainult sel juhul, kui ta on töövõime osaliselt kaotanud tööga seotud tervisekahjustuse (tööõnnetus, kutsehaigus) tõttu, muidu mitte. Õigus saada puhkust töötaja soovitud ajal ei tähenda seda, et ta võib mis tahes ajal puhkusele jääda. Tööandjale tuleb ka sel juhul oma puhkuseaja soovist teatada juba puhkuste ajakava koostamisel hiljemalt jaanuaris. Siis peab tööandja seda soovi ka arvestama. Kui töötaja, olgu ta töövõimetuspensionär või mitte, soovib kogu oma puhkust korraga kasutada, peab tööandja selle ka andma. Osadeks saab puhkust jagada ainult poolte kokkuleppel, tööandja ei tohi seda ühepoolselt teha.