Merike Lees
Veel on jäänud kolm päeva selleaastase puhkuste ajakava koostamiseks ja töötajatele tutvustamiseks.
"Päris 100 protsenti allkirju ei ole veel koos, kuid me jälgime seda protsessi pidevalt ja saame õigeks ajaks need allkirjad kokku," kinnitas 4000 töötajaga Falck Eesti personalijuht Eela Velström. Falckis saadetakse alguses otsestele juhtidele koosseisu nimekirjad koos puhkuse jääkidega. Inimestel on siis kohe selge, milline nende seis on, selgitas Velström. Falck annab oma töötajatele seaduses ettenähtud 28 kalendripäeva pluss muud seadusega ettenähtud lisapäevad.
Ka 200 töötajaga reisibüroos Estravel käis veel eelmisel neljapäeval usin allkirjade kogumine. Estraveli personalidirektori Kati Oja sõnul alustasid nad ajakava tegemist juba detsembris. Töötaja ei pea ajakavasse märkima kogu neljanädalast puhkust, nädal on jäetud töötajatele ootamatuteks puhkusevajadusteks, mida kahenädalase etteteatamisega võtta. Tööandja soovitab võtta puhkust vähemalt kolm nädalat korraga, kuna kahe nädalaga ei puhka inimene Oja sõnul välja.
"Samas ei jää puhkuse ajakava kunagi selliseks, nagu ta jaanuari lõpus paika pannakse, vaid plaanide muutudes võimaldatakse töötajal oma puhkuse aega muuta," kinnitas Oja. Alates neljandast tööaastast saab Estravelis 30 päeva puhkust, sellele lisanduvad ka kolm tervisepäeva, millest esimene on makstud.
Comarketit haldavas ABC Grupis oli eelmine neljapäev esimene allkirjade kogumise päev. Personalijuht Kärt Kirso lootis need allkirjad viie päevaga ka enam kui 500 töötajalt kätte saada. Enne seda koguti töötajatelt puhkuse sooviavaldusi ja juhid kontrollisid, kas neid on võimalik täita.
"Kui puhkusegraafik on kinnitatud, siis ta sellisel kujul ka jääb," ütles Kirso. "Kui tegelikku puhkust soovitakse graafikuvälisel ajal, siis teatatakse sellest kaks nädalat ette, kuid tööandja ei pea graafikuvälist puhkusesoovi rahuldama."
Ajakava vajab töötaja allkirja
Külliki Koppel
Sakias Internationali jurist
Kõige sagedasem viga puhkuste ajakava tegemisel on ajakava üldse tegemata või töötajale allkirja vastu tutvustamata jätmine.
Näide. Mart on raamatupidamisfirma juht. Kolm tema raamatupidajat leidsid ülisoodsa puhkusereisi pakkumise ja Mardi lauale ilmus kolm puhkuseavaldust ühel ajal.
Paraku oli Mart jätnud puhkuste ajakava koostamata ning seetõttu ei saanud ta neid ka keelata.
Sageli ei tutvustata tööandjad puhkuse ajakava töötajale õigeks ajaks või jäetakse märkimata tutvustamise kuupäev.
Üsna tihti eksitakse ka puhkusepäevade arvestamises -puhkust antakse tööpäevades.
Puhkuste ajakava
Muudatused vaid poolte kokkuleppel
* Tööandja on kohustatud koostama puhkuste ajakava iga kalendriaasta kohta. Puhkuste ajakava saab muuta poolte kokkuleppel. Kui tööandja ei tee puhkuste ajakava töötajale teatavaks jaanuaris, on töötajal õigus jääda puhkusele töötaja poolt vabalt valitud ajal, teatades sellest tööandjale kirjalikult ette kaks nädalat.
* Põhipuhkust antakse tööaasta eest. Tööaastast lühema töötatud aja eest antakse puhkust võrdeliselt töötatud ajaga. Töötaja peab olema töötanud esimesel tööaastal vähemalt kuus kuud, et tekiks puhkuse saamise õigus. Poolte kokkuleppel võib puhkust anda ka varem ning rohkem.
* Puhkuse kestust arvutatakse alati kalendripäevades, mille hulka ei arvestata rahvuspüha ja riigipühi (N 5).
* Põhipuhkus on 28 kalendripäeva. Osalise tööajaga on põhipuhkus sama kestusega kui täistööajaga töötajal .Tööandja võib kehtestada töötajale soodsamaid tingimusi.
* Puhkuste ajakava koostamisel lähtub tööandja töö korraldamise huvidest, arvestades võimaluse korral töötajate soove. Tööandja on kohustatud arvestama N-s 16 nimetatud töötajate soovidega.
* Poolte kokkuleppel võib puhkust anda osade kaupa, ühe katkestamatu osa kestus peab olema 14 kalendripäeva.
* Puhkusenõude õigus kehtib kuni neli aastat.
Sagedasemad vead
* puhkuste ajakava ei peeta oluliseks ning jäetakse koostamata;
* puhkuste ajakava jäetakse töötajatele allkirja vastu tutvustamata või ei tutvustata seda õigeks ajaks või jäetakse märkimata tutvustamise kuupäev;
* puhkust antakse tööpäevades.
Tasub teada
Teatud töötajatel õigus saada puhkust omale sobival ajal
Töötaja soovitud ajal on tööandja kohustatud andma puhkust
* naisele vahetult enne ja pärast rasedus- ja sünnitus-puhkust või vahetult pärast lapsehoolduspuhkust;
* mehele vahetult pärast lapsehoolduspuhkust või naise rasedus- ja sünnituspuhkuse ajal;
* vanemale, kes kasvatab kuni 7aastast last;
* vanemale, kes kasvatab 7-10aastast last lapse koolivaheajal;
* alaealisele;
* tööga seotud tervisekahjustuse järel töövõime osaliselt kaotanud töötajale.
Allikas: puhkuseseaduse N 16